Opony

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat opon.

Opony samochodowe - fakty i porady

Opony samochodowe mają pierwszorzędne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Różnią się wieloma czynnikami, m.in. jakością, osiągami i trwałością. Podzielono je na 3 klasy: ekonomiczną, średnią i wysoką.

Opony klasy ekonomicznej (budżetowej)

Należą do najniższego segmentu, są najtańsze. Nie oznacza to jednak, że są złej jakości. Dobrze spełniają swoje zadanie w samochodach małolitrażowych typu miejskiego, o niewielkim przebiegu, gdy kierowca jeździ głównie po mieście i preferuje spokojny styl jazdy. Przy dobrej nawierzchni jezdni i w dobrych warunkach pogodowych takie opony zapewniają bezpieczeństwo.

Jednak ogumienie klasy ekonomicznej nie należy do najnowocześniejszych. Rodzaje bieżnikowania i mieszanki wzorowane są na modelach wyższych klas sprzed lat. Opony letnie klasy budżetowej mają rzeźbę symetryczną lub kierunkową, zaś zimowe głównie kierunkową.

Do tego segmentu należą marki: Barum, Matador, Kormoran, Dębica, Dayton. Letnie modele to m. in. Barum Brillantis 2, Kormoran Impulser, Dayton D 110, Sava Perfecta. Zimowe to: Barum Polaris 2, Dębica Frigo 2, Sava Eskimo, Kormoran Snowpro.

Na rynku są jeszcze oferowane azjatyckie marki tej klasy: Minerva, Wanli, LingLong, Nankang i inne.

Opony letnie klasy budżetowej mają rzeźbę symetryczną lub kierunkową, zaś zimowe - głównie kierunkową.

Opony klasy średniej (medium)

Opony klasy średniej są przez kierowców wybierane najczęściej. Decyduje o tym głównie fakt, że nadają się zarówno do jazdy w mieście, jak i na trasie. Wykorzystywane są w samochodach klasy średniej. Właściciele małych aut również chętnie je użytkują ze względu na wyższy komfort jazdy oraz większe bezpieczeństwo. Opony tej klasy prezentują średniej klasy osiągi, a takie są wymagania większości kierowców. Dominują modele kierunkowe i asymetryczne, zarówno na sezon letni, jak i zimowy. Czasami są wyposażone w rant ochronny felgi.

Najpopularniejsze modele tego segmentu to: Fulda, Kleber, Firestone, BFGoodrich .Firestone. W wersji zimowej są to między innymi: Fulda KRISTALL MONTERO 2, Kleber KRISALP HP 2, Uniroyal MS Plus 66.

Opony klasy wyższej (premium)

Opony tej klasy są konieczne w samochodach średniej i wyższej klasy (limuzyny, pojazdy sportowe, SUV-y), posiadających mocny silnik o dużej mocy, mających duże przebiegi, z czego duża część odbywa się poza miastem, a kierowca lubi jazdę dynamiczną i oczekuje dużych osiągów.

Takie ogumienie odznacza się najwyższą jakością, będącą rezultatem zastosowania najlepszych materiałów i najnowszych technologii produkcyjnych.

Przykłady modeli klasy Premium: Michalin ENERGY SAVER, Bridgestone ER300, Pirelli P7 Cinturato, Dunlop SP Sport 01, Goodyear EXCELLENCE.

Wśród opon zimowych są to m.in.: Michalin ALPIN A3, Mirelli SottoZero, Dunlop SP WINTER SPORT 3D.