Opony

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat opon.

Opony rolnicze - fakty i porady

Maszyny rolnicze takie jak traktor, kombajn, siewnik, koparka itd. pracują w specyficznych warunkach. Opony zatem mają być gwarancją bezpieczeństwa pracujących na nich ludzi.

Opony rolnicze do trudnych warunków

Produkcja opon rolniczych to jeden z dość prężnie rozwijających się segmentów rynku ogumienia na świecie. Praktycznie każdy większy producent posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli, zróżnicowanych pod względem wielkości i funkcji. By wybrać właściwy model, na oponach rolniczych trzeba nieco się znać. O ile do aut osobowych ogumienie wybiera się według paru określonych parametrów, o tyle przy zakupie modeli rolniczych konieczne jest też określenie funkcji, jaką mają spełniać. Ogumienie stosowane w maszynach gospodarskich musi:

  • podołać wielkim obciążeniom mechanicznym, które powstają podczas prac polowych i w gospodarstwach;
  • podołać wymogom odnośnie powierzchni styku z podłożem – np. w przypadku, gdy uprawiana ziemia musi pozostać pulchna, ślad po oponach rolniczych, który zostaje w glebie nie może być zbyt ubity;
  • zapobiegać uślizgom i zagłębianiu się w grząski grunt albo zapewniać sprawną pracę w terenie kamienistym, o zróżnicowanym poziomie nachylenia podłoża;
  • zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom maszyn rolniczych;
  • efektywnie pracować podczas transportu wielkich ciężarów;
  • posiadać dobrą przyczepność do podłoża;
  • być odporne na mechaniczne uszkodzenia, jak przebicia czy przerżnięcia, dlatego częściej używa się wytrzymałych opon diagonalnych.

Stosowane w modelach rolniczych rozwiązania konstrukcyjne pozwalają wydzielić w tym segmencie ogumienia modele uniwersalne oraz specjalistyczne opony do ciągników rolniczych: napędzające i prowadzące. Zadaniem ogumienia naprowadzającego jest zapewnienie dobrej sterowności i precyzji podczas prowadzenia pojazdu.

Dobór nie jest łatwy ze względu na zróżnicowany asortyment: wymaga specjalistycznej, szerokiej wiedzy zarówno o możliwościach poszczególnych rodzajów opon rolniczych jak i znawstwa rodzaju prac, w których konkretny rodzaj ogumienia znajdzie najlepsze zastosowanie. Zaleca się, by zakupu ogumienia dokonywać po konsultacji ze sprzedawcą, który na bieżąco posiada najnowsze informacje z branży. Kiedy nabywca nie chce inwestować w zakup nowego ogumienia, niezłym rozwiązaniem są opony używane do maszyn rolniczych. Najlepiej, by produkt posiadał jeszcze gwarancję, jest to szczególnie ważne w przypadku późniejszego ujawnienia się wad ukrytych.