Opony

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat opon.

Opony ciężarowe - fakty i porady

Opony ciężarowe przeznaczone są do pojazdów powyżej 3,5 tony. Warto wiedzieć, od czego zależy wybór rodzaj ogumienia i jaki to ma wpływ na zużycie paliwa.

Rodzaje opon ciężarowych

Opony ciężarowe, jak każde inne, występują w klasie premium, średniej i ekonomicznej. Największa segmentacja występuje w klasie najwyższej (premium). Rodzaj ogumienia zależy tu od umiejscowienia osi (oś prowadząca / sterująca, napędowa / pędna, naczepowa) oraz od warunków jazdy (opony zimowe, miejskie, off –road, do transportu długodystansowego, do transportu regionalnego i do transportu budowlanego / mieszanego).

W zakresie klasy średniej ( np. Firestone, Semperit czy Uniroyal) segmentacja jest ograniczona i zależna od producenta. Niektórzy oferują zunifikowany segment drogowy, opony zimowe i off-road.

W przypadku klasy ekonomicznej zróżnicowanie jest jeszcze mniejsze. Producenci oferują dwa lub trzy segmenty.

Wpływ oporów toczenia na efektywne zużycie paliwa

Eksploatacja samochodu ciężarowego wymaga sporych nakładów finansowych. Dobrze dobrane oraz dobrej jakości ogumienie pozwala na optymalizację zużycia paliwa. Producenci zalecają używanie wszystkich opon tej samej marki, bo to już zmniejsza koszty paliwa. Należy też dbać o właściwe ciśnienie w ogumieniu. Jednak największy wpływ na zużycie paliwa mają opory toczenia.

Tak więc dobór opon dostosowanych do warunków jazdy, daje wymierne korzyści. I tak stosując modele długodystansowe na autostradach, można obniżyć opory toczenia o m/w 10%, co daje 4-procentowę poprawę efektywności zużycia paliwa.

Używając opon regionalnych w transporcie lokalnym można obniżyć opory toczenia o m/w 10%, co przekłada się 3-procentową poprawę efektywności zużycia paliwa.

Dobór ogumienia o najniższych oporach toczenia w swojej klasie ma istotny wpływ na spalanie paliwa w każdej sytuacji.

Żywotność opon ciężarowych

Przy zakupie opon ciężarowych klienci są zawsze zainteresowani ich czasem użytkowania.

Trwałość opon ma wpływ na koszty prowadzenia firmy. Jednak ich żywotność zależy od kilku czynników, których nie da się przewidzieć ani obliczyć. A są to między innymi: nawierzchnia, po której ciężarówka się porusza, warunki atmosferyczne czy styl jazdy kierowcy. Największe znaczenie ma jednak jakość opony, a ta wiąże się z ceną. Lepiej więc zainwestować większą kwotę na porządne ogumienie, które zagwarantuje większe bezpieczeństwo jazdy. Poza tym jego koszt się zwróci przez długi czas użytkowania.

Przy zakupie opon trzeba zaufać specjalistom, którzy porównają wszystkie parametry i dobiorą najlepszy model dla pojazdu klienta i odpowiedni do warunków eksploatacji. Można wówczas porównać ogumienie ciężarowe, ceny i stosunek kosztów do jakości.