Opony

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat opon.

Opony motocyklowe - fakty i porady

Warto wiedzieć, jakie są rodzaje ogumienia motocyklowego i zasady ich wyboru. Podstawowym zadaniem opon motocyklowych jest zapewnienie bezpiecznej jazdy, bez względu na warunki.

Opony szosowe

O właściwym wyborze opon powinien zadecydować preferowany styl jazdy motocyklisty. Jeśli motocykl ma służyć do ścigania się z wiatrem, powinien mieć założone modele radialne. Ułożenie nitek kordu jest promieniste, a pod bieżnikiem znajduje się jeszcze jedna warstwa kordu. Dodatkowe opasanie zmniejsza tarcie wewnątrz konstrukcji. Takie ogumienie jest odporne na wzrost temperatury i na zwiększoną siłę odśrodkową przy szybkiej jeździe. Opony radialne zaleca się do szybkich i ciężkich motocykli.

Ogumienie diagonalne rozpoznaje się po nitkach kordu ułożonych pod kątem prostym w stosunku do bieżnika. Opony opasane mają ponadto dodatkową warstwę kordu, co zmniejsza odkształcenia, temperatura pracy spada, a tym samym zwiększa się stabilność. Modele diagonalne sprawdzają się dobrze na kiepskich drogach i bezdrożach, na szosach również zapewniają bezpieczeństwo jazdy.

Opony turystyczne

Opony turystyczne powinny być montowane do motocykli, których prędkość jazdy nie przekracza 200 km/h. Przeznaczone są do jazdy po różnych nawierzchniach i w każdych warunkach pogodowych. Ich zalety to dobra kierowalność, długi czas jazdy oraz wysoki komfort pracy.

Opony o typie ogumienia Chopper i Cruiser charakteryzują się długim czasem jazdy, komfortem pracy, mają wysokie indeksy nośności, co pozwala na stabilną i bezpieczną jazdę. Dużą rolę odgrywa też profil boczny.

Opony typu Offroad, jak sama nazwa (poza drogą) wskazuje, są przystosowane do jazdy w terenie. Są to mocne modele, odporne na czynniki zewnętrzne, o dobrej kierowalności i równie dobrej przyczepności.

Każdorazowo przy zakupie opon turystycznych warto poradzić się fachowców, ponieważ jest wiele profili, z których profesjonalista wybierze najbardziej optymalny, odpowiadający potrzebom motocyklisty.

Opony sportowe

Zalety sportowych opon motocyklowych mogą docenić i w pełni wykorzystać tylko prawdziwi kierowcy wyścigowi. Poszczególne rodzaje takich opon nadają się tylko do konkretnych warunków pogodowych. Do jazdy po drogach publicznych można również używać ogumienia sportowego, jest one specjalnie oznaczone. Ich przydatność jest ograniczona do konkretnej nawierzchni, nie ma sportowych opon uniwersalnych. Uznaniem właścicieli maszyn sportowych cieszą się modele typu Radial, których mogą być używane na różnych powierzchniach, ale za to w ściśle określonych warunkach.